Jak rozpoznać, które kolektory są dobre
Niezależnie od tego, jak jest skonstruowany kolektor, dla użytkownika ważne jest to, ile energii dostarczy oraz czy nie będzie problemów z jego eksploatacją i trwałością.
Pozornie podobne do siebie kolektory słoneczne mogą się różnić wieloma szczegółami mającymi wpływ na ich efektywność, trwałość i cenę. Każdy producent twierdzi, że jego konstrukcja jest lepsza od konkurencyjnej, i potrafi to uzasadnić. Co gorsza, rozwiązanie przedstawiane jako zaleta przez jednego z nich, przez innego może być uznawane za wadę. Obydwaj mogą mieć rację, bo dane rozwiązanie może być dobre w połączeniu z resztą zastosowanych w konkretnej konstrukcji, ale nie sprawdzać się w innej sytuacji. Każdy producent inną kombinację uznaje za optymalną.
Budowę kolektora trzeba dopasować do jego zastosowania – inne rozwiązania są odpowiednie do małych instalacji, inne do dużych, inny kolektor należy wybrać, gdy ma pracować głównie latem, a inny, gdy także zimą. Trzeba też brać pod uwagę stosunek możliwości kolektora do jego ceny.
![Jak rozpoznać, które kolektory są dobre](https://cdn.cyfrowymurator.smcloud.net/t/t/m-102889_143866.jpg)
Znak Solar Keymark świadczy o przebadaniu kolektora przez niezależne laboratorium, a jego parametry nie są zmyślone
fot. Andrzej T. Papliński![zamkniety](/media/static/images/icons/lock.png)
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych