Inwestycja w fotowoltaikę
Własna mikroelektrownia słoneczna to sposób na spełnienie marzeń o mieszkaniu w domu bez rachunków za prąd. Najpierw trzeba jednak zapłacić za instalację. Ile czasu minie, zanim zacznie ona przynosić zysk?
Własna instalacja fotowoltaiczna daje możliwość korzystania z energii elektrycznej za darmo. Prąd jest drogi, więc inwestycja, dzięki której można za niego nie płacić, wydaje się być bardzo interesująca. Zniechęcić do niej może jednak wysoki koszt zakupu paneli i niezbędnego osprzętu. Ponieważ mikroelektrownie fotowoltaiczne wpisują się w realizowaną od dłuższego czasu politykę energetyczną UE, wiele osób robiło sobie nadzieję na znaczne wsparcie takich inwestycji ze strony rządu. Oczekiwano, że po wejściu w życie przygotowywanej od paru lat ustawy o OZE będzie można dobrze zarabiać na sprzedaży energii ze źródeł odnawialnych. Miały to zapewnić stosowane w wielu państwach tak zwane taryfy gwarantowane.
Gdy wreszcie został zaprezentowany pierwszy projekt ustawy, okazało się, że u nas na duży zysk liczyć nie można. W końcu z taryf gwarantowanych w ogóle zrezygnowano. Ostatecznie wprowadzony w życie w połowie 2016 r. system ...
W artykule znajdziesz:
- sposób obliczenia opłacalności inwestycji polegającej na zakupie instalacji fotowoltaicznej
- aktualne ceny urządzeń
- zasadę rozliczania się z przedsiębiorstwem energetycznym za energię z własnego mikroźródła
- informację, od czego zależy opłacalność inwestycji w fotowoltaikę
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Andrzej T. Papliński