Instalacja wodna

Marcin Dąbrowski
Marcin Dąbrowski

Podobnie jak kanalizacyjna ma część zewnętrzną, którą najlepiej ułożyć, zanim na działce zacznie powstawać dom, i wewnętrzną, która może powstać dopiero wtedy, gdy w domu są już ściany i stropy oraz znana jest aranżacja pomieszczeń sanitarnych.

1. Planuj

Nie zawsze udaje się kupić działkę z dostępem do sieci wodociągowej i wtedy, żeby wybudować na niej dom, trzeba się postarać o inne źródło wody. Zwykle w grę wchodzi wybudowanie własnej studni. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (jeśli został uchwalony dla danego terenu) może jednak zawierać zapisy, które to uniemożliwiają. Dobrze jest się tego dowiedzieć jeszcze przed zakupem działki.

Na działkach nieobjętych planem zagospodarowania sposób zaopatrzenia w wodę zostanie określony w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, które otrzyma inwestor występujący do gminy o pozwolenie na budowę domu.

instalacja wodna.jpeg

Instalacja wodna

fot. Agnieszka i Marek Sterniccy

W artykule znajdziesz:

  • sposoby zaopatrzenia domu w wodę
  • zasady układania zewnętrznej i wewnętrznej instalacji wodnej
  • orientacyjny koszt instalacji wodnej w domu jednorodzinnym
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2019 Tekst Marcin Dąbrowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA