Dom modelowy

Instalacja wodna i kanalizacyjna w małym domu

Marek Nowicki
Marek Nowicki

W niewielkim domu instalacje zwykle nie są rozległe i nie mają skomplikowanego przebiegu. Dzisiaj jednak często prowadzi się je w warstwach podłogi, przez co dostęp do nich po wykonaniu wylewek jest bardzo trudny.

Dom jest niewielki, parterowy. Trzy z czterech pomieszczeń, do których mają być doprowadzone instalacje sanitarne – garaż, kotłownia oraz jedyna w tym domu łazienka – bezpośrednio ze sobą sąsiadują. Kuchnię dzieli od łazienki tylko przedsionek. Bliskość pomieszczeń sanitarnych jest zawsze sporym ułatwieniem przy prowadzeniu instalacji sanitarnych. Wodę zimną trzeba więc doprowadzić do dziesięciu punktów poboru, ciepłą – do czterech, ścieki odprowadzić z pięciu przyborów sanitarnych, pralki, zmywarki oraz dwóch wpustów podłogowych.

Pierwotny, gotowy projekt przewidywał, że dom będzie posadowiony na fundamentach, niepodpiwniczony. Poziome odcinki instalacji kanalizacyjnej miały być prowadzone pod posadzkami, a rury z ciepłą i zimną wodą rozprowadzone systemem trójnikowym w warstwach posadzki. W takim systemie przewód główny biegnie poziomo od wodomierza, a od niego odgałęziają się podejścia do poszczególnych punktów poboru. Podejścia łączy się z przewodem poziomym trójnikami i stąd nazwa systemu.

Ostatecznie zarówno sposób posadowienia ...

Instalacja wodna i kanalizacyjna w małym domu

Szum morza – Murator M141. Wzniesiony według projektu gotowego z Kolekcji Muratora. Budynek parterowy o powierzchni użytkowej 81,6 m2, z poddaszem do adaptacji powstał w Skubiance na Mazowszu (niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego). Zbudowała go firma deweloperska Twoje Domy (twojedomy.pl). Projekt domu: architekt Ewa Dziewiątkowska. Znajdziesz go na: www.muratorprojekty.pl.

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • fotoreportaż z doprowadzenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej pod płytą fundamentową
  • zdjęcia i opisy motażu instalacji wodnej i kanalizacyjnej w domu modelowym
  • zasady doboru materiałów i średnic rur na instalacje wodne i kanalizacyjne
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2017 Tekst Marek Nowicki
Zdjęcia Piotr Mastalerz
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA