Instalacja wodna i kanalizacyjna w małym domu
W niewielkim domu instalacje zwykle nie są rozległe i nie mają skomplikowanego przebiegu. Dzisiaj jednak często prowadzi się je w warstwach podłogi, przez co dostęp do nich po wykonaniu wylewek jest bardzo trudny.
Dom jest niewielki, parterowy. Trzy z czterech pomieszczeń, do których mają być doprowadzone instalacje sanitarne – garaż, kotłownia oraz jedyna w tym domu łazienka – bezpośrednio ze sobą sąsiadują. Kuchnię dzieli od łazienki tylko przedsionek. Bliskość pomieszczeń sanitarnych jest zawsze sporym ułatwieniem przy prowadzeniu instalacji sanitarnych. Wodę zimną trzeba więc doprowadzić do dziesięciu punktów poboru, ciepłą – do czterech, ścieki odprowadzić z pięciu przyborów sanitarnych, pralki, zmywarki oraz dwóch wpustów podłogowych.
Pierwotny, gotowy projekt przewidywał, że dom będzie posadowiony na fundamentach, niepodpiwniczony. Poziome odcinki instalacji kanalizacyjnej miały być prowadzone pod posadzkami, a rury z ciepłą i zimną wodą rozprowadzone systemem trójnikowym w warstwach posadzki. W takim systemie przewód główny biegnie poziomo od wodomierza, a od niego odgałęziają się podejścia do poszczególnych punktów poboru. Podejścia łączy się z przewodem poziomym trójnikami i stąd nazwa systemu.
Ostatecznie zarówno sposób posadowienia ...
W artykule znajdziesz:
- fotoreportaż z doprowadzenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej pod płytą fundamentową
- zdjęcia i opisy motażu instalacji wodnej i kanalizacyjnej w domu modelowym
- zasady doboru materiałów i średnic rur na instalacje wodne i kanalizacyjne
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Piotr Mastalerz