Planuj. licz, buduj

Instalacja grzewcza

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik
Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

O wyborze instalacji grzewczej najlepiej myśleć, zanim rozpocznie się budowę domu. Wprawdzie na montaż tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania przychodzi czas dopiero na etapie prac wykończeniowych, to możliwości jest więcej, a zastosowanie nietypowego systemu grzewczego może mieć wpływ na wcześniejsze prace.

1. Planuj

System grzewczy w domu jednorodzinnym może się składać z ogrzewaczy miejscowych (różnego rodzaju grzejników elektrycznych bądź pieców na drewno), które wytwarzają i magazynują ciepło w ogrzewanym pomieszczeniu. Jednak we współczesnych domach częściej stosuje się instalację centralnego ogrzewania ze źródłem ciepła, z którego jest ono transportowane przewodami do urządzeń grzewczych przekazujących je do pomieszczeń. Te urządzenia to tradycyjne grzejniki albo, zamiast nich, tak zwane ogrzewanie płaszczyznowe – najczęściej podłogowe.

Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań? Które z nich warto wybrać do nowo budowanego domu? Ile kosztują?

Instalacja grzewcza.jpeg

W ogrzewaniu domów, zwłaszcza takich o lekkiej konstrukcji szkieletowej, dobrze sprawdzi się ogrzewanie powietrzne. Przewody transportujące nawiewane powietrze można ukryć nad sufitem podwieszanym (poziome) i za obudową z płyt g-k (pionowe)

fot. Piotr Laskowski

W artykule znajdziesz:

  • cechy charakterystyczne różnych sposobów ogrzewania domu
  • podstawowe zasady doboru i instalacji
  • orientacyjny kosztorys instalacji grzewczej z grzejnikami i z podłogówką
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2019 Tekst Małgorzata Drobnik, Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Ogrzewanie podłogowe
Nowoczesne urządzenia grzewcze wytwarzają ciepło o niskich parametrach, więc w instalacjach przez nie zasilanych najlepiej sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. W...
OGRZEWANIE PODŁOGOWE
Podstawowe zasady zestawiania kolorów
Nie jest tajemnicą, że udane zestawienie kolorów to klucz do pięknych wnętrz. Prezentujemy podstawowe zasady rządzące kolorami. Może dzięki lekturze...
FARBY DO WNĘTRZ