Planuj. licz, buduj

Instalacja grzewcza

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik
Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

O wyborze instalacji grzewczej najlepiej myśleć, zanim rozpocznie się budowę domu. Wprawdzie na montaż tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania przychodzi czas dopiero na etapie prac wykończeniowych, to możliwości jest więcej, a zastosowanie nietypowego systemu grzewczego może mieć wpływ na wcześniejsze prace.

1. Planuj

System grzewczy w domu jednorodzinnym może się składać z ogrzewaczy miejscowych (różnego rodzaju grzejników elektrycznych bądź pieców na drewno), które wytwarzają i magazynują ciepło w ogrzewanym pomieszczeniu. Jednak we współczesnych domach częściej stosuje się instalację centralnego ogrzewania ze źródłem ciepła, z którego jest ono transportowane przewodami do urządzeń grzewczych przekazujących je do pomieszczeń. Te urządzenia to tradycyjne grzejniki albo, zamiast nich, tak zwane ogrzewanie płaszczyznowe – najczęściej podłogowe.

Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań? Które z nich warto wybrać do nowo budowanego domu? Ile kosztują?

Instalacja grzewcza.jpeg

W ogrzewaniu domów, zwłaszcza takich o lekkiej konstrukcji szkieletowej, dobrze sprawdzi się ogrzewanie powietrzne. Przewody transportujące nawiewane powietrze można ukryć nad sufitem podwieszanym (poziome) i za obudową z płyt g-k (pionowe)

fot. Piotr Laskowski

W artykule znajdziesz:

  • cechy charakterystyczne różnych sposobów ogrzewania domu
  • podstawowe zasady doboru i instalacji
  • orientacyjny kosztorys instalacji grzewczej z grzejnikami i z podłogówką
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2019 Tekst Małgorzata Drobnik, Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA