Instalacja gazowa w domu i na posesji

Gaz z sieci albo ze zbiornika

Marcin Dąbrowski
Marcin Dąbrowski

Aby zasilać gazem domowe urządzenia grzewcze, na działce trzeba wybudować przyłącze albo instalację zbiornikową, a w domu rozprowadzić wewnętrzną instalację gazową – trwałą i bezpieczną.

instalacja-gazowa.jpeg
Możliwość przyłączenia do sieci gazowej podnosi wartość działki budowlanej fot. Mariusz Bykowski

Chętnie korzystamy z gazowych kotłów grzewczych, ponieważ są bezobsługowe i łatwo nimi sterować, i z kuchenek gazowych, bo są wygodne i tańsze w eksploatacji od elektrycznych. Żeby to było możliwe, trzeba wybudować instalację dostarczającą do nich gaz: w domach położonych w zasięgu sieci gazowej – ziemny, a na działkach pozbawionych dostępu do gazociągu – płynny ze zbiornika.

Jeśli tylko jest możliwość korzystania z gazu ziemnego, większość inwestorów się na to decyduje, bo trudno o bardziej wygodne, ekologiczne i uniwersalne paliwo. Przeszkodą mogą być niekiedy koszty inwestycyjne i przyszłe koszty eksploatacji urządzenia grzewczego, choć w porównaniu z wydatkami na inne źródła ciepła o podobnych walorach nie są wygórowane.

Ogrzewanie gazem ze zbiornika jest tak samo wygodne jak ziemnym, ale mniej więcej o połowę droższe. Często jednak gaz płynny jest najlepszym z możliwych źródeł ciepła dla domu i mimo ...

W artykule znajdziesz:

  • posadowienie zbiornika gazu płynnego i budowa instalacji zbiornikowej
  • wykonanie instalacji gazu ziemnego na posesji i w domu
  • zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń gazowych

 

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2019 Tekst Marcin Dąbrowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU