Wybieraj najlepsze

Dom zdalnie sterowany

Nowoczesne systemy domowej automatyki

Radosław Murat
Radosław Murat

Czego można się spodziewać po sieci czujników, sterowników, kontrolerów i siłowników, które coraz odważniej wkraczają do naszych domów i przejmują kontrolę nad ich funkcjonowaniem? Czy wyręczą nas w zajmowaniu się domem, tak jak kiedyś robił to kamerdyner?

O domach, które mają rozbudowany system sterowania instalacjami i urządzeniami, mówi się, że są inteligentne. Choć to określenie zdecydowanie na wyrost, bardzo się przyjęło. Dziś inteligentny dom to symbol nowoczesności i prestiżu. Coraz więcej budynków zasługuje na to miano. W modzie jest pochwalić się aplikacją czyniącą ze zwykłego smartfona elektronicznego menedżera gotowego zadbać o to, żeby dom był bezpieczny, optymalnie ogrzany, oszczędnie oświetlony, a przy tym by te czynności jak najmniej absorbowały domowników. Sama aplikacja to tylko wierzchołek góry lodowej. W rzeczywistości za udogodnienia odpowiada mniej lub bardziej rozbudowana instalacja. Przyjrzyjmy się, jakie komponenty mogą wchodzić w jej skład. Jak działa i jakie daje nam możliwości?

Dom zdalnie sterowany

W nowoczesnych systemach sterowania wszystkie przełączniki i piloty przestają być potrzebne. Zastępuje je smartfon

fot. Fibaro

W artykule znajdziesz:

  • Informacje o zaletach i mozliwościach systemów sterowania
  • Sczegółowy opis elementów systemów sterowania różnymi funkcjami budynku
  • Porównanie systemów kablowych i bezprzewodowych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2018 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA