Bądź gotowy na zimę

Instalacje do walki ze śniegiem i lodem

Sebastian Malinowski
Sebastian Malinowski

Nadejście zimy zwiastuje początek kolejnej rundy naszej niekończącej się walki z naturą. Na szczęście nie jesteśmy już skazani wyłącznie na siłę mięśni, szuflę i sól z piaskiem. Dziś odpowiednie instalacje mogą automatycznie dbać o to, aby chodnik, podjazd, schody czy dach były zawsze wolne od zalegającego śniegu i suche, a więc oszczędzać nasz czas oraz zapewniać wygodę i bezpieczeństwo.

Łańcuch zamiast rury spustowej.jpeg
Kable i/lub maty elektryczne to wygodny sposób walki ze śniegiem na ścieżkach wokół domu fot. Andrzej Szandomirski

Zima to trudna pora roku, zwłaszcza dla osób mieszkających poza wielkimi miastami, ale także dla właścicieli domów jednorodzinnych w ich obrębie. Do ich codziennych obowiązków dochodzą wtedy odśnieżanie podjazdu i chodnika (także przylegającego od zewnątrz do ogrodzenia posesji) oraz oczyszczanie dachu z zalegającego na nim śniegu i sopli.

Nocne opady marznącego deszczu lub śniegu mogą skutecznie uniemożliwić poranny wyjazd samochodu z garażu. Na zasypanych i oblodzonych podjeździe, chodniku czy schodach prowadzących do drzwi wejściowych (zwłaszcza wykończonych płytkami) można się bardzo łatwo poślizgnąć i złamać nogę. Zalegający śnieg obciąża również konstrukcję dachu, a szczególnie rynny. Poważne zagrożenie stwarzają też sople.

Z pomocą przychodzi jednak nowoczesna technika w postaci elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych. Odpowiednio zaprojektowana instalacja to prosty sposób na usuwanie lodu i śniegu ze wszystkich tych miejsc, w których na co dzień utrudnia on ludziom funkcjonowanie oraz ...

W artykule znajdziesz:

  • rodzaje systemów do usuwania śniegu i lodu z domu i posesji
  • zasady układania instalacji przeciwpoblodzeniowej
  • metody sterowania instalacjami
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2019 Tekst Sebastian Malinowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR