Termomodernizacja – dlaczego warto

Audyt – klucz do dopłaty

Marek Wielgo
Marek Wielgo

Właściciele domów starających się o dofinansowanie termomodernizacji mogą zlecić wykonanie audytu. Co trzeba wiedzieć o nim, by mieć pewność, że taka inwestycja się opłaca?

Audytem energetycznym jest „opracowanie określające zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego, w szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji tego przedsięwzięcia oraz oszczędności energii, stanowiące jednocześnie założenia do projektu budowlanego”. Taką definicję audytu zawiera Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Jak ma wyglądać taki dokument, precyzuje wydane do tej ustawy rozporządzenie „w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”. W skrócie – audyt energetyczny powinien zawierać opis techniczny, niezbędne szkice i przedmiar robót optymalnego wariantu termomodernizacji, w tym wykaz materiałów budowlanych, urządzeń i prac związanych z termomodernizacją. A wszystko po to, by uniknąć sytuacji, gdy oszczędności na rachunkach za ogrzewanie miałyby być niewspółmiernie małe w stosunku do wydatków na termomodernizację.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Termomodernizacja z dopłatą Tekst Marek Wielgo
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR