Połączenie okien dachowych pozwala stworzyć duże strefy doskonale doświetlające poddasze. Okna łączy się na dodatkowych listwach montażowych kątownikami, a całość osłania kołnierzami do zespoleń i oblachowaniem.
Generalnie zespolenia okien można wykonywać na dachach o kącie nachylenia 15-90°. Żeby zapewnić szczelność na dachach o pokryciu płaskim grubości do 38 mm (na przykład dachówka karpiówka), dopuszcza się robienie zespoleń przy minimalnym kącie nachylenia 25°. Okna balkonowe można mocować w dachach o kącie nachylenia 35-53°, a elementy doświetlające – 20-85°. Okna ustawione obok siebie w jednym rzędzie zespolenia muszą mieć jednakową długość, umieszczone jedno nad drugim – taką samą szerokość. W zespoleniach powinno się łączyć okna z tego samego materiału.
Dobór okien
Najczęściej stosuje się okna obrotowe i obrotowo-uchylne. Zestaw można także przedłużyć o otwierane lub nieotwierane dolne elementy doświetlające albo nieotwierane górne. W zespoleniach pionowych często łączy się elementy nieotwierane (na dole) z otwieranymi (powyżej). Jest to wygodne zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy ścianki kolankowej. Dzięki temu na poddaszu jest więcej światła, mamy lepszy widok ...
W artykule znajdziesz:
- rady, jak dobierać okna dachowe, które chcemy zamontować w zespoleniu pionowym lub poziomym
- zdjęcia aranżacyjne przedstawiające różne rozwiązania
- informacje o sposobie montażu okien dachowych oraz o kołnierzach uszczelniających
- rysunki techniczne pokazujące detale wykonawcze
- komentarz inżyniera konstruktora dotyczący wycinania krokwi
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych