Wykonanie nadproży

Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk

Nad wszystkimi otworami w ścianach umieszcza się nadproża, czyli belki konstrukcyjne przenoszące obciążenia od ścian i innych elementów budynku, które znajdują się nad nimi.

Jest wiele rodzajów nadproży. Podczas ich projektowania bierze się pod uwagę kilka rzeczy. Belki nadprożowe dobiera się tak, by pasowały geometrycznie i miały odpowiednią nośność. Dopasowanie geometryczne polega na tym, by kształt i wymiar belki pasowały do otworu. Szerokość nadproża powinna odpowiadać grubości ściany. Jego wysokość musi być tak dobrana, by mieściło się ono w przestrzeni, w której jest zamontowane, czyli nad otworem i zazwyczaj pod wieńcem stropowym. Długość nadproża powinna uwzględniać szerokość otworu oraz minimalne długości podparcia. Nośność dobiera się do obciążeń, które mogą działać na nadproże. Tego rodzaju analizy dokonuje projektant, ale też kierownik budowy ma taką wiedzę. Wszelkie modyfikacje w zakresie doboru nadproży przez osoby nieuprawnione mogą spowodować, że zostanie dobrana belka o mniejszej nośności, niż powinna. Może to na przykład doprowadzić do tego, że nadproże się porysuje lub ściana ulegnie uszkodzeniu.

Wykonanie nadproży

Stosując nadproża prefabrykowane, trzeba przestrzegać zalecanej przez producenta minimalnej długości oparcia na ścianie oraz zwrócić uwagę na to, czy leżą na niej odpowiednią stroną (góra/dół)

Fot. KONBET
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: 15 najważniejszych momentów budowy Tekst Tomasz Rybarczyk
warto przeczytać
tematy z okładki
Na jasnym i ciepłym poddaszu
Laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w kategorii „Poddasze” zostali właściciele domu w Popławach. Relacjonujemy przebieg prac związanych z realizacją...
OCIEPLENIE PODDASZA
Domy solarne
Czy dom może być ogrzewany wyłącznie energią słoneczną? Czy można zrezygnować z energii pochodzącej z paliw kopalnych bądź z energii...
OGRZEWANIE DOMU