Wełna na ściany dwuwarstwowe

Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz

Jest chętnie wybierana przez zwolenników ekobudownictwa. Sprawdza się zarówno przy ocieplaniu nowego domu, jak i podczas termomodernizacji starego. Jakie płyty z wełny stosuje się do ocieplania ścian?

Mimo iż jest cięższa niż styropian i wymaga mechanicznego mocowania do podłoża, w wielu wypadkach jej cechy użytkowe takie jak niepalność i przepuszczalność pary wodnej sprawiają, że to ona jest wybierana jako zewnętrzna izolacja murów.

Wszystkie wyroby z wełny mineralnej mają otwartą strukturę – przestrzeń między włóknami wypełnia powietrze. Dzięki temu może się przez nią przemieszczać zawarta w powietrzu para wodna. Możliwe jest więc ocieplenie wełną ścian, w których znajduje się jeszcze wilgoć technologiczna. Nie utrudni ona dyfuzji pary wodnej przez przegrodę i nie doprowadzi do jej zawilgocenia.

Im gęstość wełny jest mniejsza, tym więcej powietrza znajduje się między włóknami i jednocześnie szybciej może ono przez nią przepływać. Powietrze sprawia też, że wełna ma tak niski współczynnik λ charakteryzujący jej izolacyjność. Dlatego im wełna jest lżejsza (bardziej miękka), tym cieplejsza.

Wełna na ściany dwuwarstwowe

Elewacje w systemach ociepleń z wełną są wykańczane tynkiem mineralnym lub silikatowym

fot. ROCKWOOL

W artykule znajdziesz:

  • informacje, jakie produkty z wełny mineralnej nadają się do ocieplania ścian murowanych
  • omówienie najważniejszych parametrów płyt, zależnie od wybranego sposobu wykończenia elewacji (tynk i okładzina)
  • podpowiedzi, jak mocować wełnę w systemach ETICS, a jak w ruszcie pod okładziną elewacyjną
  • wskazówki ułatwiające prawidłowe kołkowanie płyt
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2016 Tekst Ewa Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA