Wełna na ściany dwuwarstwowe
Jest chętnie wybierana przez zwolenników ekobudownictwa. Sprawdza się zarówno przy ocieplaniu nowego domu, jak i podczas termomodernizacji starego. Jakie płyty z wełny stosuje się do ocieplania ścian?
Mimo iż jest cięższa niż styropian i wymaga mechanicznego mocowania do podłoża, w wielu wypadkach jej cechy użytkowe takie jak niepalność i przepuszczalność pary wodnej sprawiają, że to ona jest wybierana jako zewnętrzna izolacja murów.
Wszystkie wyroby z wełny mineralnej mają otwartą strukturę – przestrzeń między włóknami wypełnia powietrze. Dzięki temu może się przez nią przemieszczać zawarta w powietrzu para wodna. Możliwe jest więc ocieplenie wełną ścian, w których znajduje się jeszcze wilgoć technologiczna. Nie utrudni ona dyfuzji pary wodnej przez przegrodę i nie doprowadzi do jej zawilgocenia.
Im gęstość wełny jest mniejsza, tym więcej powietrza znajduje się między włóknami i jednocześnie szybciej może ono przez nią przepływać. Powietrze sprawia też, że wełna ma tak niski współczynnik λ charakteryzujący jej izolacyjność. Dlatego im wełna jest lżejsza (bardziej miękka), tym cieplejsza.
W artykule znajdziesz:
- informacje, jakie produkty z wełny mineralnej nadają się do ocieplania ścian murowanych
- omówienie najważniejszych parametrów płyt, zależnie od wybranego sposobu wykończenia elewacji (tynk i okładzina)
- podpowiedzi, jak mocować wełnę w systemach ETICS, a jak w ruszcie pod okładziną elewacyjną
- wskazówki ułatwiające prawidłowe kołkowanie płyt
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych