Walka o ciepło
Właściciele wiekowych budynków, którzy starają się je systemowo termomodernizować, to chlubne wyjątki. Regułą wciąż jeszcze jest doraźne łatanie dziur – tak uważają audytorzy energetyczni.
Nagrodą dla finalistów konkursu, który przeprowadziliśmy w ramach akcji Czyste powietrze z Muratorem, były audyty energetyczne ich domów. Takie ekspertyzy wykonuje się w celu poprawy charakterystyki energetycznej budynków, co ma prowadzić do zmniejszenia kosztów ponoszonych na ogrzewanie (czasem chłodzenie) oraz dostarczenie ciepłej wody.
Stworzyło to okazję do rozmowy z ich autorami. Opowiedzieli nam, z jakim podejściem inwestorów do termomodernizacji spotykają się w swojej pracy i jak powinno się ono zmienić, żeby inwestycja dała oczekiwany efekt w postaci czystszego powietrza i niższych kosztów ogrzewania.
Smutna refleksja jest taka, że dotychczasowe zmiany przepisów, mające na celu poprawę jakości powietrza, skutkują zjawiskiem segregowania opału na dzienny, czyli taki, którego spaliny nie zaalarmują służb, i nocny - śmieciowy. Audytorzy, zauważyli też, że ze wszystkich możliwych działań termomodernizacyjnych do realizacji najchętniej wybieramy ocieplenie ścian, ewentualnie poddasza. W sprawie wymiany kotła zwraca ...
W artykule znajdziesz:
- Wyniki audytu energetycznego domów należących do finalistów konkursu, który przeprowadziliśmy w ramach akcji Czyste powietrze z Muratorem.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych