Są materiałem ponadczasowym. Nadają domowi solidny wygląd. To ogromna zaleta cegieł. Pokazujemy, jak wyglądają i jak są zbudowane detale ceglanej elewacji.
Z niewielu materiałów budowlanych da się stworzyć tak piękne i trwałe elewacje jak te z cegły. Warto ją docenić szczególnie teraz, gdy domy mają bardziej zwarte bryły niż dawniej. Można z niej budować dekoracyjne gzymsy, nadproża, portale, parapety i cokoły, inspirując się historycznymi wzorami, lub wymyślać zupełnie nowe sposoby jej zastosowania. Chociaż na pierwszy rzut oka detale sprzed wielu lat i te zrobione obecnie wydają się podobne, to jednak dziś technika ich wykonania jest inna niż dawniej. Kiedyś nie znano ścian warstwowych. Budowano grube mury z jednorodnego materiału, co pozwalało na swobodne stosowanie rozmaitych wiązań murarskich.
Współczesne elewacje z cegieł są zbudowane inaczej – to najczęściej warstwa osłonowa ściany trójwarstwowej. Czasami, w tańszych rozwiązaniach, domy tylko licuje się cienką okładziną ceramiczną. Jest ona wtedy trwale związana z podłożem, czyli domurowana do ściany jednowarstwowej albo doklejona do ...
W artykule znajdziesz:
- rysunki detali ceglanych gzymsów, cokołów i nadproży
- informacje, jak się buduje i wykańcza elewacje z cegieł
- podpowiedzi, na co zwracać uwagę przy wyborze materiału
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Konsultacja Igor Gaczyński, wykonawca elewacji ceglanych