Układanka z cegieł

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Są materiałem ponadczasowym. Nadają domowi solidny wygląd. To ogromna zaleta cegieł. Pokazujemy, jak wyglądają i jak są zbudowane detale ceglanej elewacji.

Z niewielu materiałów budowlanych da się stworzyć tak piękne i trwałe elewacje jak te z cegły. Warto ją docenić szczególnie teraz, gdy domy mają bardziej zwarte bryły niż dawniej. Można z niej budować dekoracyjne gzymsy, nadproża, portale, parapety i cokoły, inspirując się historycznymi wzorami, lub wymyślać zupełnie nowe sposoby jej zastosowania. Chociaż na pierwszy rzut oka detale sprzed wielu lat i te zrobione obecnie wydają się podobne, to jednak dziś technika ich wykonania jest inna niż dawniej. Kiedyś nie znano ścian warstwowych. Budowano grube mury z jednorodnego materiału, co pozwalało na swobodne stosowanie rozmaitych wiązań murarskich.

Współczesne elewacje z cegieł są zbudowane inaczej – to najczęściej warstwa osłonowa ściany trójwarstwowej. Czasami, w tańszych rozwiązaniach, domy tylko licuje się cienką okładziną ceramiczną. Jest ona wtedy trwale związana z podłożem, czyli domurowana do ściany jednowarstwowej albo doklejona do ...

Układanka z cegieł

Cegła licowa w wielu odcieniach sprawia, że duże fragmenty pełnego muru nabierają lekkości

fot. Andrzej Szandomirski, projekt: Barbara Kierejewska-Zielińska

W artykule znajdziesz:

  • rysunki detali ceglanych gzymsów, cokołów i nadproży
  • informacje, jak się buduje i wykańcza elewacje z cegieł
  • podpowiedzi, na co zwracać uwagę przy wyborze materiału
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2015 Tekst Zuzanna Podwysocka
Konsultacja Igor Gaczyński, wykonawca elewacji ceglanych
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU