Tynki maszynowe

Co inwestor powinien wiedzieć o ich wykonaniu

Sławomir Stosik
Sławomir Stosik

Tynki z agregatu to sposób na szybkie i dobre wykończenie domu. Radzimy, czego oczekiwać od wykonawców i jak się z nimi umawiać.

Wykonywanie tynków maszynowych z gotowych mieszanek to w tej chwili najpopularniejsza metoda wykańczania ścian i sufitów. Nic dziwnego, bo zdejmuje inwestorowi z głowy wiele kłopotów. Nie trzeba wydzielać stanowiska dla betoniarki, miejsca składowania piasku, przygotowywania wapna, a tynkowanie przebiega szybko. Fabrycznie przygotowana mieszanka w workach to produkt o jednakowych właściwościach we wszystkich opakowaniach, więc zapewnia przewidywalny efekt.

Tynki można układać maszynowo tam, gdzie jest zapewnione stałe podłączenie agregatu do wody o ciśnieniu powyżej 2 at oraz do energii elektrycznej za pomocą gniazda prądowego pięciobolcowego (tak zwana siła) z zabezpieczeniem co najmniej 25 A.

Tynki z agregatu

1. Jakość. Wykorzystanie gotowych mieszanek gwarantuje takie same właściwości tynków na wszystkich powierzchniach ścian i sufitów. W przypadku tynków z betoniarki każda partia może być inna.

2. Szybkość. Brygada tynkarska z agregatem wykonuje tynki trzy-cztery razy szybciej niż taka sama ekipa z betoniarką. Ta pierwsza otynkuje średni dom w dwa tygodnie, druga – w dwa miesiące.

3. Koszt. Gotowe mieszanki są o co najmniej 5 zł/m2 droższe od materiału na tynki kręcone w betoniarce. Jednak robocizna jest o 5-8 zł tańsza. Łatwiej też znaleźć doświadczoną ekipę.

Trzy-, czteroosobowa brygada z agregatem jednokomorowym w średniej wielkości domu (500-800 m2 ścian i sufitów) zrobi tynki w mniej więcej dwa tygodnie

fot. BAUMIT

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, kiedy można się zabierać do wykonywania tynków wewnętrznych
  • informacje, jak kłaść tynki na instalacjach
  • charakterystykę różnych rodzajów tynków wraz z instrukcją ich układania
  • podpowiedź, który tynk wybrać
  • wskazówki, na co zwracać uwagę, podpisując umowę z wykonawcami
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2017 Tekst Sławomir Stosik
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR