Sztywne zawieszenie

Łączniki do murów i betonu

Radosław Murat
Radosław Murat

Do cegły ceramicznej, klinkieru, betonu, silikatów, pustaków trzeba mieć odpowiednie podejście. Najlepiej podejść z dobrą wiertarką lub młotowiertarką oraz łącznikami, które udźwigną wszystko, co zamierzamy na nich zawiesić.

laczniki-do-murow.jpeg
Najwygodniej osadzać łączniki w ścianach o jednorodnej strukturze – z betonu, cegieł, bloczków pełnych fot. MILWAUKEE

Nad specyfiką osadzania łączników w twardych ścianach zaczynamy się zastanawiać zazwyczaj wtedy, gdy ze zdziwieniem spostrzegamy, że wbijany w mur gwoździk, zamiast wejść w materiał, gnie się niczym plastelina. Niestety cegły, bloczki lub żelbetowe konstrukcje to twardy orzech do zgryzienia. Po pierwsze, musimy zapamiętać, że zwykłe gwoździe są dobre tylko do drewna. Po drugie, postarajmy się wykonywać otwory w ścianach narzędziem, które poradzi sobie z twardością materiału, a przy tym nie spowoduje jego uszkodzenia. W wyrobach kruchych – pustakach, betonie komórkowym – wiercimy bez udaru. Do żelbetu, silikatów, cegieł pełnych nie zabierajmy się, jeśli nie mamy młotowiertarki z udarem pneumatycznym. Kolejną kwestią jest dobre rozeznanie w ofercie gwoździ, wkrętów, dybli i kotew. Pocieszające jest to, że do każdego materiału i do każdego ciężaru zdołamy dopasować odpowiedni typ i rozmiar łącznika. My podpowiemy, które kiedy zastosować.

W artykule znajdziesz:

Informację, jakie gwoździe nadają się do betonu.

Opis kołków i kotew do osadzania w ścianach ceramicznych, betonowych i gazobetonowych.

Wyjaśnienie, czym są i jak osadza się kotwy chemiczne.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 06/2019 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Dom niezależny od mediów
Najłatwiej jest wybudować dom na działce z wygodnym dostępem do energii elektrycznej, wody, kanalizacji i gazu. Kiedy chce się mieszkać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Impregnaty techniczne do drewna konstrukcyjnego
Wszystkie konstrukcje drewniane wymagają zabezpieczenia przed wilgocią, wodą, grzybami, owadami oraz ogniem. Zobaczmy, jakie impregnaty techniczne rekomendują ich producenci.
IMPREGNACJA DREWNA