Sztuka naśladownictwa
Imitacje na elewacjach
Drewniana oblicówka, fasada z kamienia lub klinkierowy mur elewacyjny to duży wydatek i problem technologiczny, zwłaszcza w przypadku domu remontowanego. Żeby ułatwić sobie zadanie i trochę zaoszczędzić, można się zdecydować na elewacyjne imitacje.
Wstawki dekoracyjne poprawiają wygląd elewacji. Gdy monotonną płaszczyznę tynku urozmaicimy na fragmentach klinkierem, deskami czy metalem, dom z miejsca zyska na atrakcyjności. Takie kontrastowe pola, jeśli zostaną zaprojektowane w odpowiednich miejscach, mogą też skorygować optycznie nietrafione proporcje budynku – stworzyć złudzenie, że jest niższy, szerszy lub smuklejszy niż w rzeczywistości.
Wiele projektów gotowych zakłada, że tynkom towarzyszyć będą fasadowe aplikacje z tradycyjnych, naturalnych materiałów. Projektanci rezerwują dla nich miejsca przeważnie między oknami, w podcieniach, na ścianach szczytowych, wokół strefy wejściowej. Zakładają przy tym, że to wykonawcy będą się borykać z kwestiami technicznymi. Łatwo to sprawdzić, przeglądając takie projekty. Ze świecą szukać w nich szczegółowych rozwiązań wyjaśniających, w jaki sposób elewacyjne dodatki powinny być zamocowane, żeby były nie tylko ładne, ale też trwałe i funkcjonalne. W przypadku desek na przykład celowo pomijana jest kwestia wentylacji takiej okładziny ...
W artykule znajdziesz:
- Podpowiedź jak uzyskać na ścianie efekt cegły, nie budując w tym celu muru
- Patent na sztuczne deski elewacyjne
- Wyjaśnienie, jak używając tynku i farby uzyskać efekt metalu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych