12 pytań o ściany murowane

Radosław Murat
Radosław Murat

Nadciąga wielkie wiosenne murowanie. Najwyższy więc czas na powtórkę z podstaw „murarki”. Pomoże nam ona celująco zdać egzamin praktyczny na placu budowy.

1. Z czego muruje się ściany?

Asortyment produktów do murowania ścian już od wielu lat pozostaje niezmienny. Każdy inwestor budujący dom staje więc przed tym samym wyborem.

Ceramika jest wiodącym budulcem, ale nie są to tradycyjne cegły pełne. Do murowania ścian nośnych używamy pustaków, głównie z ceramiki poryzowanej, lżejszej i cieplejszej niż tradycyjna. Większość pustaków ma na bokach zamki, zwane piórami i wpustami, ułatwiające murowanie (dzięki nim nie trzeba wykonywać spoin pionowych). Od pewnego czasu popularność zdobywają pustaki, których otwory są wypełnione materiałem termoizolacyjnym – wełną mineralną lub perlitem.

Konkurencją ceramiki jest beton komórkowy powstający z cementu i piasku. Produkuje się z niego przede wszystkim bloczki pełne wykorzystywane do wznoszenia ścian nośnych i płytki służące do budowy lekkich ścian działowych albo stosowane jako materiał uzupełniający przy wznoszeniu ścian zewnętrznych. Bloczki często mają pióra i wpusty, a także uchwyty ułatwiające ich przenoszenie.

Wciąż cenione są silikaty, czyli białe bloczki cementowo-wapienne. Są cięższe i zimniejsze od betonu komórkowego. Służą do wznoszenia wszelkich ścian nośnych i działowych. Ich zwolennicy wskazują na dużą twardość tego budulca, dobre parametry akustyczne i wysoką akumulacyjność cieplną. Bloczki również mają pióra i wpusty. W ofercie są ponadto cegły silikatowe, z których można budować ściany działowe lub nieotynkowane ściany elewacyjne.

Wielką czwórkę zamyka keramzytobeton. Jest to beton, który dla poprawy właściwości termoizolacyjnych i obniżenia ciężaru ma zamiast żwiru wypełniacz w postaci porowatych granulek keramzytowych. Wytwarza się z niego pustaki i bloczki z wypełnieniem w postaci styropianu. Jedne oraz drugie mają na bokach pióra i wpusty. Chropowata powierzchnia elementów keramzytobetonowych zwiększa przyczepność tynku. Naturalny keramzytobeton jest szary, ale wielu producentów barwi go na bordowo, żeby poprawić jego atrakcyjność wizualną. Kolor nie ma wpływu na jakość wyrobu.

 

...ściany murowane

fot. ZCB OWCZARY

W artykule znajdziesz:

  • wyczerpujące odpowiedzi na 12 najczęstszych pytań o ściany murowane
  • informacje o rodzajach materiałów do murowania ścian
  • przewodnik po zaprawach murarskich
  • porównanie kosztów ścian murowanych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 4/2017 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA