Ściany działowe
W starym i nowym domu
Wznosi się je nie tylko w czasie budowy domu, ale także podczas jego modernizacji, a nawet drobnego remontu. Nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych, więc mogą być wybudowane z innych materiałów niż pozostałe przegrody. Wybór rozwiązania zależy od tego, jakie zadanie mają spełnić i jaki efekt chcemy uzyskać.
Położenie ścian działowych oraz wykorzystywany na nie budulec są określone w projekcie domu. Można jednak to zmienić, dostosowując podziały do funkcji pomieszczeń. Czego innego oczekuje się od dekoracyjnych ścianek w salonie, a czego innego od tych wydzielających łazienkę czy pokoje dziecięce. Większość przegród wyznacza granice pomieszczeń, więc powinny dobrze izolować akustycznie. Wszystkie muszą być stabilne, a te, na których chcemy podwiesić meble czy urządzenia sanitarne - także mocne i wytrzymałe. Jednak by wydzielić różne strefy w pomieszczeniu, nie zawsze trzeba budować pełne ściany. Czasem wystarczą ażurowe przepierzenia albo ścianki parawanowe (niepełnej szerokości lub wysokości), a nawet całkiem lub częściowo przezierne tafle szkła bądź wielofunkcyjne meble dwustronne.
Można też rozważyć wstawienie mobilnych podziałów, które pozwolą łączyć lub dzielić sąsiadujące przestrzenie zależnie od aktualnych potrzeb. Są to ściany panelowe, suwane w specjalnych prowadnicach osadzonych w podłodze i suficie.
W artykule znajdziesz:
Jak wykonać ściany działowe murowane, z przeziernego szkła oraz na szkielecie z poszyciem z płyt g-k
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych