Ściana jednowarstwowa
Czy po zaostrzeniu wymagań dotyczących izolacyjności przegród zewnętrznych można jeszcze budować ściany jednowarstwowe? Sprawdźmy, jakie materiały się do tego nadają.
Od ścian dwu- i trójwarstwowych odróżnia je to, że składają się tylko z jednej warstwy elementów murowych. Ściany trójwarstwowe składają się z warstwy konstrukcyjnej, izolacyjnej i osłonowej. Przegrody dwuwarstwowe mają te dwie pierwsze.
W ścianie jednowarstwowej jedna warstwa bloczków ma taką grubość i właściwości cieplne, że jest nie tylko konstrukcją przenoszącą obciążenia z całego domu na fundamenty, ale także termoizolacją. Ta technologia pozwala uniknąć trudnego etapu – ocieplania – i dzięki temu skrócić czas budowy domu. Budowa jednej warstwy muru z wielkowymiarowych elementów zajmuje znacznie mniej czasu. Prostsze jest także wykończenie ścian. Wykańcza się je na zewnątrz i wewnątrz tynkiem cienkowarstwowym lub dowolnym tynkiem o standardowej grubości.
Jednak technologia jednowarstwowa wymaga od wykonawców wielkiej dyscypliny i staranności wykonania. Mur musi być bez usterek, bez mostków termicznych. Do wzniesienia odpowiednio ciepłych murów jednowarstwowych trzeba wykorzystać materiały o wystarczająco ...
W artykule znajdziesz:
- charakterystykę ścian jednowarstwowych
- odpowiedź na pytanie, jakie materiały nadają sie do wznoszenia ścian w takiej technologii
- podpowiedzi, jak murować ściany jednowarstwowe
- zestawienie grubości muru w zależności od materiału i współczynnika U ściany
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych