Schody żelbetowe czy schody gotowe
Żelbetowe powstają w trakcie murowania domu, a dopiero później się je wykańcza. Gotowe montuje się na etapie prac wykończeniowych. Co sprawia, że część inwestorów obstaje za pierwszym wariantem, a reszta wybiera drugi? Czy decyduje tu wyłącznie koszt, czy może górę biorą względy estetyczne i walory użytkowe? Warto to sprawdzić.
1. Budowane z domem czy zamawiane do gotowego domu
Schody są zawsze uwzględnione w projekcie domu. Jest tam podany ich kształt, ustalone usytuowanie, architekt określa też wymiary biegów oraz stopni. Nie narzuca przy tym rodzaju konstrukcji, choć przeważnie, dla wygody wykonawców – z góry zakłada, że będą to schody żelbetowe, więc dodaje do projektu rysunki wyjaśniające na przykład sposób rozmieszczenia w nich prętów zbrojeniowych. Najwyżej nikt z nich nie skorzysta, gdy wybór padnie na schody drewniane, ale lepiej, żeby takie detale były zawarte w dokumentacji, niż gdyby trzeba było je zamawiać dodatkowo. Zmiana schodów z żelbetowych na inne nie wymaga zgody autora projektu.
W artykule znajdziesz:
- zalety i wady różnych typów schodów wewnętrznych
- porównanie schodów gotowych i żelbetowych pod względem możliwości estetycznych, solidności konstrukcji, walorów użytkowych, kosztów
- pomysły na wykończenie schodów żelbetowych
- przegląd schodów gotowych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych