Pora na audyty
Stare domy powinniśmy docieplać, a przestarzałe instalacje grzewcze modernizować. Jak przeprowadzić taką inwestycję i jak ją sfinansować?
Nagrodą dla laureatów konkursu w ramach akcji „Czyste powietrze z Muratorem” było między innymi wykonanie audytów energetycznych zgłoszonych przez nich domów. Omówienie wyników tych audytów to dobra okazja, by pokazać, ile pożytku można mieć z badania budynku przed termomodernizacją.
Można ocieplać dom na ślepo, za kładając, że i tak zawsze warto dać 20 cm izolacji na ściany czy 30 cm w połaci dachu. Można też śmiało założyć, że wymiana starego kotła na nowe urządzenie grzewcze przyczyni się do zmniejszenia kosztów ogrzewania. Można podejmować wiele takich oderwanych od siebie decyzji, bo jakieś korzyści na pewno będą, ale też na pewno nie będzie to planowa modernizacja domu, optymalna pod względem zastosowanych rozwiązań i kosztów.
Co i jak należy wykonać, jakie parametry techniczne ma mieć wbudowany materiał czy urządzenie grzewcze, co jest opłacalne i optymalne – o tym powie audyt energetyczny. Dokument sporządzony przez audytora nie jest projektem wykonawczym, jest rodzajem dobrego planu – inwestor ma czarno na białym, jakie konkretnie prace trzeba wykonać (takie jak ocieplenie ścian, stropów, połaci, wymiana okien, drzwi, modernizacja systemu grzewczego) i jakie powinny ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych