Podłoga w nowych barwach

Waldemar Kwiek
Waldemar Kwiek

Każdy gatunek drewna ma swój naturalny odcień, ale można go także zmieniać. Parkieciarze mają sposoby na to, aby go trwale rozjaśniać, przyciemniać lub barwić.

A by mieć drewnianą podłogę w oryginalnym kolorze, nie trzeba kupować egzotyków. Dzięki podbarwianiu można stworzyć bardzo efektowne posadzki z naszego rodzimego materiału. Modne są dziś podłogi z większych, zwłaszcza szerokich elementów. Przy szerszych deskach gatunki egzotyczne nie zdają egzaminu, bo są wrażliwe na suche powietrze zimą i łatwo powstają w nich szczeliny. To przemawia za wyborem dębiny, która jest drewnem naszego klimatu i lepiej sprawdza się w polskich warunkach.

Drewno dębowe, tradycyjne i popularne, ma jednolity odcień i ładne wzory. Dobrze przyjmuje pigment w różnych kolorach, chłonąc go powoli i równomiernie. Jest łatwiejsze do barwienia niż drewno jesionowe, którego naturalne usłojenie jest dwubarwne, składające się z jasnych i ciemnych pasm. Jednak ta cecha jesionu może być również zaletą, jeśli umiejętnie się ją wykorzysta.

Nadanie nowego koloru to sposób na atrakcyjną podłogę, zarówno podczas wykańczania nowego, jak i remontu starego domu

fot. V33

W artykule znajdziesz:

  • różne sposoby na to, by podłodze drewnianej nadać kolor: ługowanie, bejcowanie i inne
  • instruktaż zdjęciowy, jak krok po kroku wykonać poszarzanie posadzki z jesionu
  • informacje, jak się zmienia barwa podłogi bielonej po jakimś czasie
  • oferta produktów przydatnych podczas zmiany koloru posadzki
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2017 Tekst Waldemar Kwiek, mistrz parkieciarski, rzeczoznawca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Parkieciarzy
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU