Każdy gatunek drewna ma swój naturalny odcień, ale można go także zmieniać. Parkieciarze mają sposoby na to, aby go trwale rozjaśniać, przyciemniać lub barwić.
A by mieć drewnianą podłogę w oryginalnym kolorze, nie trzeba kupować egzotyków. Dzięki podbarwianiu można stworzyć bardzo efektowne posadzki z naszego rodzimego materiału. Modne są dziś podłogi z większych, zwłaszcza szerokich elementów. Przy szerszych deskach gatunki egzotyczne nie zdają egzaminu, bo są wrażliwe na suche powietrze zimą i łatwo powstają w nich szczeliny. To przemawia za wyborem dębiny, która jest drewnem naszego klimatu i lepiej sprawdza się w polskich warunkach.
Drewno dębowe, tradycyjne i popularne, ma jednolity odcień i ładne wzory. Dobrze przyjmuje pigment w różnych kolorach, chłonąc go powoli i równomiernie. Jest łatwiejsze do barwienia niż drewno jesionowe, którego naturalne usłojenie jest dwubarwne, składające się z jasnych i ciemnych pasm. Jednak ta cecha jesionu może być również zaletą, jeśli umiejętnie się ją wykorzysta.
W artykule znajdziesz:
- różne sposoby na to, by podłodze drewnianej nadać kolor: ługowanie, bejcowanie i inne
- instruktaż zdjęciowy, jak krok po kroku wykonać poszarzanie posadzki z jesionu
- informacje, jak się zmienia barwa podłogi bielonej po jakimś czasie
- oferta produktów przydatnych podczas zmiany koloru posadzki
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych