Podłoga na gruncie

Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk

Taką podłogę wykonuje się w budynkach posadowionych na ławach fundamentowych. Jej podstawową warstwą jest kilkunastocentymetrowa płyta z chudego betonu.

Podłoga na gruncie przenosi tylko obciążenia użytkowe z parteru oraz ciężar ścian działowych. Nie przenosi obciążeń z konstrukcji domu. Nie można zatem na niej sytuować ścian nośnych, słupów, kominów, schodów. Dozwolone jest tylko budowanie ścian działowych, które należy oddylatować od stropu wyższej kondygnacji. Zawsze należy ją zabezpieczyć przed wilgocią gruntową, a jeśli nad nią znajduje się pomieszczenie ogrzewane, trzeba ją też zaizolować termicznie.

Podłogę na gruncie wykonuje się w dwóch etapach: po skończeniu fundamentów robi się podbudowę i płytę betonową, kolejne warstwy układa się po zbudowaniu ścian i stropów.

Podłoga na gruncie

Podłogę na gruncie zaczyna się robić po skończeniu ścian fundamentowych, zasypaniu i zagęszczeniu piasku, który tworzy podbudowę pod płytę, oraz rozłożeniu instalacji kanalizacyjnej

Fot. Solbet
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: 15 najważniejszych momentów budowy Tekst Tomasz Rybarczyk
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR