Okno dachowe

Karolina Matysiak-Rakoczy
Karolina Matysiak-Rakoczy

Na dachu o nachyleniu mniejszym niż 15° obróbkę okna trzeba wykonywać ręcznie. Przy większych spadkach można korzystać z gotowych kołnierzy uszczelniających.

Obróbka na budowie

Obróbki wokółokienne wymagają dużej precyzji wykonawczej. Wszystkie zagięcia robi się ręcznie – za pomocą felcarki, młotka do klepania, nożyc, zaginaczy. Należy pamiętać o właściwym wyprofilowaniu rąbków i zachowaniu niezbędnych odległości między nimi. Zaletą kołnierzy profilowanych ręcznie jest estetyczny efekt wizualny. Całe pokrycie jest wtedy jednolite, obramowanie okna nie wyróżnia się na jego tle, bo jest wykonane z tej samej blachy. Całość ma też podobną trwałość i odporność na uszkodzenia.

Przygotowując obróbkę na budowie, trzeba precyzyjnie wykonać wszystkie zagięcia i rąbki. Należy je zawsze odginać w kierunku od okna i zgodnie ze spływem wody. Pozornie błaha kwestia wywinięcia zakładu blachy do wewnątrz lub na zewnątrz to kwestia szczelności całego kołnierza, tym groźniejsza, że daje o sobie znać dopiero w zimie, kiedy na dachu zalega warstwa śniegu. Topniejąca strużka może wnikać pod rąbek i zamiast zostać bezpiecznie odprowadzona na połać – przedostać się pod osłonę okna i zawilgacać strefę podokienną na poddaszu

fot. Karolina Matysiak-Rakoczy
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Dach z blachy płaskiej Tekst Karolina Matysiak-Rakoczy
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU