Okna drewniano-aluminiowe

Wiesław Klimczak
Wiesław Klimczak

Mają wszystkie zalety okien drewnianych, ale nie wymagają pracochłonnej konserwacji. Wyraźnie droższe od drewnianych przewyższają je trwałością.

Współczesne okna z drewna są wyrobem z wyższej półki. Dobrze wysuszone, klejone warstwowo ramiaki zapewniają stabilność konstrukcji i nie ulegają wypaczeniom. Impregnowanie i trzykrotne lakierowanie zmniejsza absorpcję wilgoci oraz zabezpiecza materiał przed grzybami i szkodnikami. Jednak zastosowanie nawet najlepszej technologii nie eliminuje jednej wady drewna – wrażliwości na czynniki zewnętrzne. Wilgoć, promieniowanie UV, ekstremalnie wysoka lub niska temperatura – wszystko to powoduje, że okno po pewnym czasie traci ładny wygląd i trzeba je odnawiać. Uszkodzenia powłok ochronnych mogą prowadzić do wnikania wody do elementów drewnianych, a w efekcie powodować ich niszczenie.

Poszukiwania jak najlepszego zabezpieczenia drewna przed warunkami zewnętrznymi doprowadziły do powstania okna hybrydy zbudowanego z drewna i aluminium. Po stronie wewnętrznej jest szlachetne drewno. Od zewnątrz jest ono chronione profilami z aluminium. Takie rozwiązanie łączy w sobie najlepsze cechy tych materiałów i eliminuje niską odporność drewna ...

Okna drewniano-aluminiowe

Aluminiowe osłony podkreślają wielkość przeszkleń i pasują do nowoczesnych domów

fot. Stolbud Włoszczowa

W artykule znajdziesz:

  • informacje o tym, jak wykonuje się konstrukcje okien drewniano-aluminiowych
  • zdjęcia z realizacji, z wykorzystaniem okien drewnian-aluminiowych
  • informacje o termoizolacyjności tego typu okien
  • przekroje przez różne profile okienne
  • opis różnych rozwiązań konstrukcyjnych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2018 Tekst Wiesław Klimczak
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU