Dom energooszczędny

Okna do nowego domu

Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz

Estetyczne, trwałe i energooszczędne - to kryteria, którymi najczęściej chcemy się kierować przy wyborze okien. Ale co tak naprawdę kryje się pod tymi określeniami? Jak ocenić, które okna właśnie takie są?

Wzrastające koszty energii, wyższa świadomość społeczna inwestorów, a przede wszystkim kolejne zaostrzenie wymagań technicznych dla nowo budowanych domów sprawiają, że energooszczędność to cecha mająca coraz większe znaczenie. Na rynku są dostępne różne materiały, także okna, promowane tym określeniem. Wizualnie nie różnią się często od zwykłych okien. Aby się o tym przekonać, trzeba więc sprawdzić ich parametry i niektóre elementy budowy.

okna energooszczędne.jpeg
W domach energooszczędnych duże przeszklenia są montowane zwłaszcza na południowej elewacji fot. Jacek Kadaj

W artykule znajdziesz:

  • najważniejsze parametry okien
  • opis budowy ciepłego okna
  • wskazówki montażowe, które uchronią przed stratami ciepła

Na przykładzie jednego z projektów gotowych z kolekcji Muratora sprawdziliśmy koszty okien. Wycenę przygotowano w dwóch wariantach - optymalnym i dla wymagających.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2019 Tekst Ewa Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA