Technologia murowa od dziesięcioleci cieszy się największym powodzeniem wśród inwestorów, bo pozwala na wybudowanie trwałego i solidnego domu. Jednak obecnie oczekujemy lepszej jakości materiałów, wyższego standardu budynków. Zobaczmy, co ma do zaoferowania rynek.

Pustaki ceramiczne murowane na cienkie spoiny oferuje niewielu producentów, wymagają szlifowania po wypale
fot. Piotr MastalerzWspółcześni inwestorzy, a także wielu wykonawców, mają jasno określone priorytety - budowa ma przebiegać sprawnie, wygodnie, a dom ma być energooszczędny i porządnie wykończony. Aby temu sprostać, dąży się do optymalizacji procesu budowy. Wybiera się materiały pozwalające na szybkie wzniesienie murów, oferowane z bogatym wyborem elementów uzupełniających, a często również w komplecie z zaprawą potrzebną do ich łączenia.
Pierwszym krokiem do sprawniejszego wybudowania domu było wprowadzenie materiałów o bardzo dużej dokładności wymiarowej, dzięki czemu można je łączyć na znacznie cieńsze spoiny. Profilowanie bocznych ścianek bloczków i pustaków pozwala zestawiać je bez wypełniania spoiny zaprawą, więc to kolejna oszczędność na materiałach i czasie wykonania.
Dzięki wprowadzeniu na rynek materiałów o bardzo dobrej izolacyjności termicznej można wymurować ściany zewnętrzne bez konieczności stosowania dodatkowych systemów termoizolacji, które spełnią rygorystyczne wymagania znowelizowanych Warunków technicznych.
Żeby dokonać dobrego wyboru, warto wiedzieć ...
W artykule znajdziesz:
- opis rodzajów murów
- omówienie dostępnych na rynków pustaków i bloczków nadających się do murowania na cienkie spoiny
- nowe rozwiązania przyspieszające budowę - elementy wielkowymiarowe, czyli różne panele ścienne
- różne rodzaje zapraw, którymi można łączyć elementy muru
- podpowiedzi, z jakich elementów dodatkowych warto korzystać podczas wznoszenia murów, by prace trwały krócej i dały lepszy efekt

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych