Nad otworem
Nadproża na cztery sposoby
W standardowych otworach okiennych i drzwiowych nadproża coraz częściej montuje się, korzystając z prefabrykatów. Niektóre, zwłaszcza te nietypowe i bardzo szerokie, betonuje się na budowie. Co warto wiedzieć o tych fragmentach domu?
Nadproża umieszczamy nad wszystkimi oknami, drzwiami oraz przejściami. Kiedyś powszechnie przekrywano te otwory łukami, w których poszczególne elementy przekazywały obciążenie ciężarem własnym oraz z budynku na oporowe mury boczne. Cegły lub kamienie były tylko ściskane – w łukach nie ma sił rozciągających. Obecnie najczęściej robi się nadproża płaskie.
Czołowi producenci materiałów murowych oferują nadproża prefabrykowane jako uzupełnienie systemów. Są one przeznaczone do stosowania z określonymi materiałami murowymi jako elementy samodzielne bądź tworzące nadproża zespolone, czyli uzupełniane na budowie betonem albo pustakami. Są też dostępne prefabrykaty uniwersalne, pasujące do wszystkich rodzajów bloczków oraz pustaków. Nadal jednak, szczególnie w przypadku dużych rozpiętości, stosuje się rozwiązania jednostkowe i buduje nadproża żelbetowe według indywidualnych projektów. W wysokich otworach sięgających do samego sufitu funkcję nadproża pełni często wieniec międzykondygnacyjny. Nadproże może również znajdować się tuż pod wieńcem. Jest wtedy z nim ...
W artykule znajdziesz:
- wiedzę na temat tego, jak pracuje nadproże
- schematy rysunkowe oraz opis popularnych rozwiązań
- zdjęcia ilustrujące różne etapy budowy nadproży wraz z podpisami wyjaśniającymi widoczne na nich zagadnienia
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych