Montaż paneli zatrzaskowych

Karolina Matysiak-Rakoczy
Karolina Matysiak-Rakoczy

Co prawda arkusze układa się szybciej niż blachę z taśmy, ale wykonanie niezbędnych obróbek dachu jest równie pracochłonne.

Krawędzie arkuszy mają fabrycznie przygotowane zamki, które łączą się na zatrzask. Najczęściej jedna z krawędzi stanowi dolną część zamka, a druga górną, przykrywającą. Oznacza to, że montaż jest możliwy tylko w jedną stronę – zazwyczaj od prawej do lewej krawędzi dachu. Ma to duże znaczenie podczas rozplanowywania układu pokrycia, na przykład przy obróbce kosza, gdzie panele muszą być docinane pod kątem. Po docięciu nie mogą się okazać za krótkie. Ich zamki muszą się dać prawidłowo połączyć.

Montaż paneli zatrzaskowych

Wkręty umieszcza się pośrodku otworu w panelu, dokręcając je do oporu, a następnie luzując o pół obrotu, aby umożliwić blasze pracę pod wpływem zmian temperatury. W panelach są fabrycznie wywiercone otwory montażowe, więc nie trzeba ich wykonywać na budowie. Jest to potrzebne tylko w tych miejscach, w których panel ma być przykręcony do powierzchni pionowej, na przykład deski szczytowej

fot. BLACHY PRUSZYŃSKI
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Dach z blachy płaskiej Tekst Karolina Matysiak-Rakoczy
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU