Montaż okien balkonowych w budynkach pasywnych

Cezary Sankowski
Cezary Sankowski

Ciepły montaż okien i drzwi tarasowych staje się coraz popularniejszy. Jest on niezbędny w domu, który ma być energooszczędny. Oto, jak okna balkonowe instaluje się w domach pasywnych.

Podczas montażu okna balkonowego w budynku pasywnym o masywnej konstrukcji należy, podobnie jak w przypadku pozostałych okien, rozwiązać dwa najważniejsze problemy. Pierwszy to eliminacja mostka cieplnego, drugi – zapewnienie szczelności powietrznej połączenia okna ze ścianą.

Ciepło i szczelnie

W celu ograniczenia mostka montuje się ramę okienną w płaszczyźnie termoizolacji. Stabilność mechaniczną okna wysuniętego w warstwę ocieplenia zapewnia się dzięki zastosowaniu specjalistycznych kotew dostarczanych przez producenta lub dystrybutora okien bądź użycie stolarskich kątowników montażowych. Ten drugi sposób jest najpopularniejszy u naszych zachodnich sąsiadów. Okna tarasowe są duże i ciężkie. Aby je oprzeć na dole, stosuje się łatę drewnianą zamocowaną do muru kołkami rozporowymi. Kątowniki montażowe wykorzystuje się wtedy tylko na bokach i górze ramy. Aby montaż był szczelny, połączenie ramy okiennej z murem osłania się taśmą uszczelniającą. W trakcie prac wykończeniowych taśmę pokrywa się tynkiem.

Aby wokół drzwi tarasowych nie powstał mostek termiczny, należy je mocować wysunięte w warstwę termoizolacji, a styk okna i muru osłonić taśmami uszczelniającymi

fot. Andrzej Dawyniak

W artykule znajdziesz:

  • podpowiedzi, jak połączyć nawierzchnię tarasu z krawędzią okna, by nie było tam mostka termicznego.

Pokazujemy to na przykładzie tarasu drewnianego i tarasu wykończonego płytami chodnikowymi lub kostką brukową.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2014 Tekst architekt Cezary Sankowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU