Wybieraj najlepsze

Materiały do murowania ścian

Radosław Murat
Radosław Murat

Wszystkie dostępne obecnie produkty do murowania są wystarczająco dobrej jakości, żeby zbudować z nich trwały i solidny dom. Jednak poszczególne materiały mają odmienne cechy mogące zaważyć na decyzji, który z nich wybrać.

Możemy być spokojni. Nie ma dziś w sprzedaży takich bloczków, cegieł ani pustaków, które groziłyby tym, że zbudowane z nich mury zawalą się, spalą lub będą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Wszystkie są wystarczająco solidne, niezagrażające naszemu zdrowiu i trwałe. Żaden wybór nie jest zły.

Wymagającym inwestorom to jednak nie wystarczy. Kupując, kierują się więc niektórymi cechami użytkowymi: ceną, izolacyjnością termiczną lub akustyczną. Czasem decyduje dostępność materiału w okolicy budowy. Jesteśmy też bardzo podatni na sugestie wykonawców oraz projektantów, co poniekąd jest słuszne, bo fachowcy mają z pewnością większą wiedzę na ten temat niż my.

O wyborze ceramiki zamiast silikatów lub betonu komórkowego w miejsce keramzytobetonu przeważnie przesądzają (oprócz plotek, mitów i nie zawsze sprawdzonych opinii) niuanse. Podsumujemy więc dostępną wiedzę na temat tych budulców i podkreślimy cechy, na które faktycznie warto zwracać uwagę ...

W artykule znajdziesz:

  • porównanie cech użytkowych najpopularniejszych materiałów do murowania ścian dwuwarstwowych
  • wskazówki wyjaśniające, kiedy który materiał okaże się najkorzysniejszy
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2018 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU