Domy z bali kochamy za swojski wygląd i specyficzny mikroklimat we wnętrzach. Najczęściej są projektowane w stylu drewnianego dworku lub wiejskiej chaty i doskonale wpisują się w polską tradycję. Jak się je dzisiaj buduje?
W domach z drewna dobrze się mieszka. Materiał ten nie tylko ładnie wygląda i pachnie, ale również reguluje poziom wilgotności we wnętrzach. Jest też zaskakująco ciepły. Budynek powinien być jednak wykonany z dobrego surowca, zgodnie ze sztuką ciesielską, a to ma swoją cenę. To nie jest najtańsza technologia.
Decydując się na nią, inwestorzy najczęściej zwracają się do firm specjalizujących się w takim budowaniu. Zazwyczaj oferują one kompleksowe usługi. Doradzają w wyborze i przy adaptacji projektu, przygotowują lub pozyskują w zaprzyjaźnionym tartaku drewno oraz wznoszą dom.
Jest wiele sposobów budowania z bali. Domy wyglądające na pierwszy rzut oka podobnie mogą się różnić rodzajem zastosowanego drewna, kształtem bali, sposobem docieplenia. Niektórzy cieśle wskrzeszają dawne, sprawdzone tradycje budowania i starają się je wiernie naśladować, inni chętnie korzystają z nowinek technicznych i nowoczesnych materiałów. Wtedy tylko powłoka domu ma ...
W artykule znajdziesz:
- mnóstwo interesujących i praktycznych informacji dla osób rozważających budowę domu z bali
- zdjęcia z placów budowy oraz rysunki pokazujące układ warstw w ścianie
- wypowiedź projektanta takich domów na temat sposobów ich izolowania
- zdjęcia detali i charakterystycznych elementów, pokazujące piękno architektury drewnianej
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych