Jak kupować szalunki

Radosław Murat
Radosław Murat

Szalunki, zwane nie całkiem trafnie deskowaniem, to elementy do budowy form, w których będzie układany beton. Możemy je zrobić z drewna, płyt lub zastosować elementy przestawne.

Konstrukcje monolityczne z betonu są wykonywane w formach zwanych szalunkami. Najpierw robi się szalunek, a później wypełnia go mieszanką betonową. Jeśli to konieczne, w szalunku układa się wcześniej zbrojenie. Rozmontowuje się go, gdy beton zwiąże, czyli po upływie dwóch do czterech tygodni. Szalunków wymagają między innymi żelbetowe stropy, fundamenty, betonowe cokoły ogrodzeń, nadproża i wieńce.

Deski

To najpopularniejszy, tani materiał na budowę szalunków. Gdy są z nich zrobione, w pełni zasługują na nazwę deskowania. Stosuje się tu najtańsze deski sosnowe o grubości 2,5-3,2 cm.

Deskowanie takie jest łatwe, choć pracochłonne w montażu. Zużycie desek jest przy tym ogromne, co da się odczuć zwłaszcza podczas budowy szalunków stropu oraz ścian fundamentowych.

Jak kupować...szalunki

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • porady, kiedy stosować szalunki tradycyjne i jak kupować drewno do ich budowy
  • wyjaśnienie, jak są zbudowane szalunki przestawne i jak się ich używa
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2014 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU