Izolacja akustyczna stropu
Żaden strop nie wytłumi dźwięków, jeśli nie zastosuje się w nim materiałów izolacyjnych. Aby osiągnąć komfort akustyczny, trzeba wybrać odpowiedni materiał i poprawnie go zastosować. Warto się dowiedzieć, co jest do wyboru.
Poprawianie akustyki w użytkowanym domu jest możliwe, ale o wiele trudniejsze i kosztowniejsze niż ułożenie odpowiednich izolacji podczas jego budowania. Wymagania izolacyjności akustycznej stawiane przegrodom określają przepisy techniczno-budowlane i właściwe normy. Podane są w nich dopuszczalne wartości natężenia dźwięku, przy których mieszkańcy narażeni na hałas mogą pracować i odpoczywać w zadowalających warunkach. Stropy są charakteryzowane dwoma wskaźnikami izolacyjności akustycznej - R'w (od dźwięków powietrznych) i L'n,w (od dźwięków uderzeniowych). Ponieważ obowiązujące Warunki techniczne odwołują się do normy sprzed ponad 30 lat, warto jako standard podstawowy przyjąć te wartości, które były dawniej uważane za standard podwyższony, czyli R'w ≥ 51 dB i L'n,w ≤ 53 dB.
Aby podnieść standard mieszkania i zapewnić komfort akustyczny, w podłodze pływającej zamiast izolacji z materiału nieelastycznego warto wykorzystać materiał elastyczny, a wzdłuż ścian ułożyć izolację obwodową.
W artykule znajdziesz:
- informacje o właściwościach akustycznych różnych rodzajów stropów
- wyjaśnienie, jak zaizolować akustycznie strop zależnie od jego rodzaju, czyli izolacje układane na stropie, w stropie i pod stropem
- opis materiałów izolacyjnych: styropianu, wełny mineralnej, korka, celulozy, materiałów drewnopochodnych i kruszyw
Pokazujemy jak prowadzić prace i rysunki z układem warstw gotowych stropów.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych