Impregnaty techniczne do drewna konstrukcyjnego
Wszystkie konstrukcje drewniane wymagają zabezpieczenia przed wilgocią, wodą, grzybami, owadami oraz ogniem. Zobaczmy, jakie impregnaty techniczne rekomendują ich producenci.
Drewno jest powszechnie wykorzystywane podczas budowy i wykańczania domu, a także do wykonania ogrodzenia oraz elementów małej architektury w ogrodzie. Wewnątrz budynku zagrażają mu przede wszystkim grzyby, owady i ogień. Na zewnątrz może dodatkowo ulec zniszczeniu pod wpływem słońca, wilgoci i wody.
Promienie UV powodują szarzenie drewna i niszczą ligninę spajającą strukturę drewna. Wilgoć i woda łatwo wnikają w taki materiał. Drewno chłonie też wilgoć przez niezabezpieczone pory. Zawilgocony materiał jest doskonałą pożywką dla bakterii, grzybów i pleśni, które go rozkładają. Drewno jest także miejscem bytowania niektórych gatunków owadów. Są one nazywane szkodnikami technicznymi drewna, ponieważ ryją w nim korytarze i/lub zjadają drewno, przez co osłabiają strukturę materiału konstrukcyjnego. Niezabezpieczone drewno może również strawić ogień. Impregnaty są przeznaczone do każdego rodzaju drewna konstrukcyjnego. W polskich realiach jest to przede wszystkim sosna, czasem świerk i ...
W artykule znajdziesz:
- rodzaje impregnatów technicznych do drewna
- sposoby nanoszenia impregnatu
- zużycie i wydajność
- bezbarwne czy kolorowe?
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych