Aby zawiesić mniejsze ciężary, wystarczy prawidłowo dobrać liczbę, rodzaj i rozstaw kołków. Większe wymagają wewnętrznych wzmocnień. Przedstawiamy teorię mocowania obciążeń na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych i ilustrujemy ją konkretnymi przykładami.
Współczesne systemy suchej zabudowy stwarzają ogromne możliwości kształtowania przestrzeni mieszkania lub domu. Ten sposób wznoszenia ścian ma wiele zalet – przystępne ceny (zarówno samych płyt gipsowych, jak i stosowanych do nich akcesoriów) oraz możliwość samodzielnego wykonania ścian i sufitów bez konieczności udziału fachowców. Wszystko to sprawia, że taka zabudowa jest bardzo popularna.
Inwestorzy zadają jednak często pytania o swobodę aranżacji tak zbudowanych pomieszczeń. Jak ciężkie elementy mogą być zamocowane do sufitów lub ścian z płyt? Czy ściany w kuchni albo łazience wykonane w systemie suchej zabudowy utrzymają szafkę bądź umywalkę?
W porównaniu do ścian murowanych te w systemie suchej zabudowy są bardzo lekkie, a o ich poszyciu zrobionym z płyt gipsowo-kartonowych można powiedzieć wiele, ale nie to, że jest grube. Mimo wszystko na takich ścianach udaje się zamocować szafki, telewizor LCD, lustra lub obrazy. Wszystko to ...
W artykule znajdziesz:
- porady specjalisty od suchej zabudowy dotyczące obciążeń, jakie można zawieszać na ścianach zrobionych z płyt gipsowo-kartonowych
- opis kołków używanych w takich przegrodach
- sposoby wzmacniania ścian w miejscach, gdzie planowane są duże obciążenia
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych