Piece kaflowe to bez wątpienia najbardziej dekoracyjne z urządzeń grzewczych, a przy tym tanie w eksploatacji. Zużywają stosunkowo niedużo drewna i długo trzymają ciepło. Wyjaśniamy, kiedy warto zdecydować się na taki piec, jak on powstaje i jak się go obsługuje.
Piękne kafle, kunsztownie wykonane elementy metalowe, blask płomieni za żaroodporną szybą, zapach tlącego się drewna i mnóstwo ciepła. Żaden grzejnik nie dorówna piecowi kaflowemu. Najstarszy piec kaflowy na świecie podziwiać możemy w gdańskim Dworze Artusa. Ma on ponad 10 m wysokości.
Choć wydawałoby się, że to archaiczne urządzenie, technicznie zacofane względem pomp ciepła, kotłów kondensacyjnych, czy nawet systemów rozprowadzania ciepłego powietrza, zdunom, czyli rzemieślnikom biegłym w ich budowie, nie doskwiera nadmiar wolnego czasu. Realizują zamówienia w domach całorocznych i letniskowych, tych o sielsko-ludowej architekturze i tych nacechowanych nowoczesnością. Zaplecze ich działalności stanowią dziesiątki przedsiębiorstw – od manufaktur kaflarskich po wielkie fabryki produkujące cegły szamotowe, zaprawy, paleniska i inne elementy wyposażenia.
Skoro zainteresowanie piecami nie maleje, poznajmy je bliżej. Zobaczmy, gdzie będą się nadawały, jakie są ich rodzaje, jak się je zamawia, czym charakteryzuje się technologia ich ...
W artykule znajdziesz:
- Porady, kiedy warto mieć piec kaflowy
- Prezentację różnych wariantów pieców kaflowych
- Piękne zdjęcia modeli w różnych stylach
- Szczegółowe informacje, jak zbudować taki piec
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych