Droga na dach
Ciepłe wyjście z poddasza użytkowego
W wielu domach użytkowe poddasze zajmuje całą lub niemal całą przestrzeń pod dachem. Nie ma nad nim strychu, z którego można by dostać się na dach. Kominiarz albo monter anteny może wyjść na dach z dowolnego pomieszczenia – przez ciepły wyłaz lub okno zamontowane w skosach poddasza. Zobaczmy, jakie są możliwości.
Okno połaciowe, które montujemy w pomieszczeniu ogrzewanym, powinno się charakteryzować Uw nie większym niż 1,3 W/(m2.K). To maksymalna graniczna wartość określona w Warunkach technicznych, obowiązująca od stycznia 2017 r.
Rozwiązaniem, które znajdziemy w ofercie każdego producenta okien dachowych, jest ciepły wyłaz. Jest przeszklony, więc w niektórych pomieszczeniach może być alternatywą dla okna dachowego. Otwiera się na bok (na prawą lub lewą stronę). W górnej części ma zamontowany siłownik pneumatyczny, który ułatwia jego obsługę. Stabilnie utrzymuje skrzydło otwarte pod kątem 90o oraz chroni je przed przypadkowym zatrzaśnięciem. Nadaje się do montażu w połaci o spadku od 15 do 55o, a niektóre nawet do 85o. Ciepłe wyłazy mają konstrukcję z drewna klejonego, drewna powlekanego poliuretanem lub z profili z PCW. Podobnie jak inne okna dachowe mogą być wyposażone w ...
W artykule znajdziesz:
- informacje, jakie okno może zastąpić wyłaz dachowy,
- opis wybranych produktów,
- wskazówki dotyczące rozmiaru okna i wysokości jego montażu,
- podpowiedź kominiarza, przez jakiej wielkości okno można się wydostać na dach.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych