Ciepło kontrolowane
Badania termowizyjne
W wielu domach rachunki za ogrzewanie mają największy udział w kosztach eksploatacyjnych. Miejsca, przez które ciepło ucieka z domu, można wykryć podczas badań termowizyjnych. Podpowiadamy, jak z nich skorzystać.
Badania termowizyjne cieszą się w budownictwie coraz większą popularnością. Jest to jedno z najbardziej skutecznych narzędzi diagnostyki cieplnej budynków obejmującej badania ich obudowy termicznej i instalacji wewnętrznych, lokalnych źródeł ciepła, zawilgocenia przegród oraz infiltracji powietrza przez nieszczelności przegród.

Badania termowizyjne mogą być robione w trakcie prac termomodernizacyjnych, na przykład gdy przerywa się je późną jesienią, bo spada temperatura powietrza. Efekt, jaki osiągnięto po dociepleniu jednej ściany (jej powierzchnia ma kolor niebieski, bo styropian zatrzymuje ciepło w murze), wydaje się spektakularny. Jednak trzeba spojrzeć na skalę temperatury na termogramie. Gdy na zewnątrz było 0oC, różnica temperatury na powierzchni ściany ocieplonej (kolor niebieski) i nieocieplonej (kolor żółty) wynosiła zaledwie 2,6oC. Efektem badania było zalecenie, aby podczas kontynuowania prac termomodernizacyjnych zwiększyć warstwę izolacyjną do przynajmniej 15 cm
rys. Grzegorz WowroW artykule znajdziesz:
- podpowiedź, do czego mogą posłużyć badania w nowo wybudowanym domu
- wskazówki, jak termowizją diagnozować uciążliwości eksploatacyjne w budynkach już zamieszkałych
- informacje, jak zamawiać badania i jak je interpretować
Na konkretnych przykładach pokazujemy wykryte problemy i udzielamy wskazówek jak je zlikwidować

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych