Budowa więźby

Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk

Więźba dachowa składa się z wielu elementów, które połączone w odpowiedni sposób tworzą przestrzenny układ konstrukcyjny. Jej wykonanie musi być nadzorowane przez kierownika budowy.

Więźba dachowa jest ważnym elementem konstrukcyjnym budynku. Utrzymuje ciężar pokrycia dachu wraz ze wszystkimi warstwami. Przejmuje też obciążenia śniegiem oraz siły wiatru, które coraz częściej na skutek anomalii pogodowych są nieoczekiwanie duże. Zadaniem więźby jest również przejęcie obciążeń montażowych, jakie powstają podczas budowy dachu, a także ciężaru urządzeń na nim usytuowanych, takich jak na przykład ogniwa fotowoltaiczne.

Jest to konstrukcja przestrzenna, więc dopasowanie wymiarów poszczególnych elementów jest dużą sztuką. W projekcie nie zawsze więźba jest wystarczająco zwymiarowana. A jeśli jeden jej element nie zostanie odpowiednio docięty, to kolejny może być za długi lub za krótki. Może to skutkować niedopasowaniem następnych i przesunięciami na węzłach. Dlatego o ile przeciętny wykonawca poradzi sobie z budową więźby o prostej konstrukcji, to bardziej skomplikowane prace ciesielskie wymagają doświadczonej ekipy.

Budowa więźby

Nie wystarczy zamówić impregnowanego drewna w tartaku. Trzeba też mieć odpowiedni preparat pod ręką, by podczas montażu więźby zabezpieczyć wszystkie miejsca cięcia

fot. Piotr Mastalerz
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: 15 najważniejszych momentów budowy Tekst Tomasz Rybarczyk
warto przeczytać
tematy z okładki
Perfekcyjnie bez względu na kolor
Malowanie nie jest trudne, nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z nim poradzić. Grunt to dobrze się przygotować. Co warto...
MALOWANIE ŚCIAN
Z półki na półkę
Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej.
SCHODY METALOWE