Bielszy odcień bieli

Białe farby do ścian i sufitów

Nikodem Kowalski
Nikodem Kowalski

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi ścianami i sufitem, należy stosować farby wysokiej jakości, najlepiej zawierające biel tytanową. Warto szukać farb, które wykazują dodatkowe funkcje, na przykład rozjaśniają pomieszczenia albo nadają powłoce właściwości hydrofobowe, czyli odpychają od niej większość cieczy.

Farby do ścian i sufitów to wodorozcieńczalne farby dyspersyjne, to znaczy wyroby lakierowe, w których spoiwo, pigmenty, wypełniacze, substancje pomocnicze są rozproszone (zdyspergowane) w wodzie. Na co dzień posługujemy się nazwami potocznymi, na przykład farby lateksowe, emulsje. Farby dyspersyjne to przede wszystkim farby nawierzchniowe do dekoracyjnego wykończania powierzchni. Mogą one też (na przykład po pewnym rozcieńczeniu) pełnić dodatkowe funkcje jako farba gruntująca lub podkładowa.

Bielszy odcień bieli

Białe farby mają różne odcienie, ponieważ do ich produkcji stosuje się różnorakie pigmenty

fot. PPG DECO

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, na jakie parametry farb zwracać uwagę, jeżeli zależy nam na pokryciu ścian jak najbielszą farbą
  • opis efektów dekoracyjnych, które można uzyskać w przypadku białych farb: różny stopień połysku, farby z rozjaśniaczami
  • rady, jak sprawdzać jakość farby
  • podpowiedź, jak przemalować kolorowe ściany na biało
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2015 Tekst Nikodem Kowalski, ekspert do spraw farb
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU