Bezpieczne zamknięcie

Nowoczesne zamki do drzwi zewnętrznych

Dorota Czernek
Dorota Czernek

Nowoczesne drzwi zewnętrzne są ciepłe i estetyczne, a za sprawą odpowiednich okuć i zamków również bezpieczne. Coraz częściej montuje się w nich zamki z wielopunktowym ryglowaniem, obsługiwane jednym kluczem.

W drzwiach zewnętrznych standardowo są montowane dwa zamki – centralny (główny) i dodatkowy. Ten pierwszy to zamek wpuszczany, schowany w kasecie skrzydła, umieszczony pod klamką. Obsługuje on mechanizm ryglowania zamontowany wewnątrz skrzydła. Jest wyposażony w ruchomy zaczep (popularnie nazywany językiem) lub hak ryglujący i rygle (bolce przeciwwyważeniowe ze stali hartowanej) kotwiące się w ościeżnicy, które wysuwają się podczas jego zamykania. Do zamykania służą wkładki bębenkowe. Zamek centralny może być zarówno jedno-, jak i wielopunktowy. Otwiera się go klamką obustronną lub gałką zwalniającą zatrzask przy półobrocie.

Zamek dodatkowy (pomocniczy) zazwyczaj również jest wpuszczany i otwierany wkładką bębenkową. W konstrukcji drzwi jest wtedy miejsce na dodatkową kasetę zamka. Ale są też drzwi, które w tym miejscu mają wzmocnienie przygotowane do montażu zamka nawierzchniowego. Przykręca się go do skrzydła od strony pomieszczenia.

W artykule znajdziesz:

  • opis nowoczesnych zamków wielopunktowych
  • wyjaśnienie, w jakich skrzydłach drzwiowych można zamontować zamek wielopunktowy
  • informacje, jak należy zamocować drzwi - osadzić ościeżnice i wyposażyć je w odpowiednie akcesoria
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2019 Tekst Dorota Czernek
warto przeczytać