Niestandardowe użycie zupełnie zwyczajnych materiałów to jeden z motywów nowoczesnej architektury. Tynk i drewno dają się podziwiać każde z osobna, a razem tworzą interesującą całość.
Każdą z dwóch brył domu pokrywa w całości inny materiał. Nieco wyższą, z dwuspadowym dachem otynkowano na biało. Druga – niższa, z płaskim dachem – jest obłożona oblicówką drewnianą. Czytelny podział, ukazujący się naszym oczom z każdej strony, akcentuje ich odrębność. Zarówno tynk, jak i drewno wykańczają ściany jednolicie. Nie przełamują ich fragmenty pokryte innymi materiałami, a tynk i drewno się nie przenikają. W koncepcję tę wpisuje się także ogrodzenie, które dokładnie powtarza widoczne na elewacjach zróżnicowanie materiałów.
Drewno użyte na elewacji to fińska sosna. Dzięki niemu nowoczesna forma nie wydaje się zimna. Poziomy układ desek optycznie poszerza i tak rozległą bryłę, a ich niejednolity kolor staje się naturalną, ale wyrafinowaną ozdobą jednolicie wykończonej ściany.
Główną dekoracją jest jednak delikatny deseń na białych ścianach szczytowych. Tworzą go żłobienia w tynku przypominające rysunek kamiennych płyt i szczelin między ...
W artykule znajdziesz:
- zdjęcia domu inspirowanego architekturą nowoczesną
- opis jego elewacji, która przekonuje, że zwyczajne materiały i oszczędna kolorystyka mogą tworzyć niezwykłe oblicza domów
- podpowiedź architekta, jak i z czego wykonać podobną elewację
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Tekst Sylwia Jastrzębska
Zdjęcia Andrzej Szandomirski