Sky Garden, czyli łapacz słońca

Stanisław Wiśniewski
Stanisław Wiśniewski

Kilka lat temu jego projekt zdobył I nagrodę w konkursie „Muratora” na Energooszczędny Dom Dostępny. Jury uznało, że najlepiej łączy energooszczędność z jakością architektury i inwencją. Te same zalety projektu docenili inwestorzy i dziś możemy oglądać jego udaną realizację.

O tym, jak atrakcyjny jest projekt, najlepiej świadczy to, że przyszli inwestorzy najpierw zwrócili uwagę na architekturę, a dopiero potem docenili to, że budynek jest pasywny.

– Na początku wcale nie myśleliśmy o domu pasywnym. Szukaliśmy wśród projektów gotowych czegoś tradycyjnego, co by pasowało do naszej działki. Gdy zobaczyliśmy w „Muratorze” projekt Sky Garden, to w kilka minut podjęliśmy decyzję, że chcemy mieć taki dom! Bardzo nam się podobała jego bryła – mówi pani Anna, inwestorka.

Tym, co dodatkowo urzekło inwestorów w projekcie domu Sky Garden, był ogród zimowy na dachu. Pani domu, której pasją jest między innymi ogrodnictwo, marzyła od dawna o własnej oranżerii. – Ostatecznie przekonała nas pasywność budynku. Jego charakterystyka energetyczna i niskie koszty utrzymania okazały się kropką nad i przy podejmowaniu decyzji – przekonuje pan Artur, właściciel domu.

Sky Garden w 2013 r. wygrał konkurs ...

Sky Garden, czyli łapacz słońca

Urozmaiceniem prostej nowoczesnej bryły domu jest podniebny ogród nad fragmentem piętra

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • zdjęcia bryły i wnętrz;
  • plany domu;
  • rozwiązania służące energooszczędności;
  • inspirujący projekt ogrodu zimowego zlokalizowanego nad fragmentem piętra.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2018 Tekst Stanisław Wiśniewski
Zdjęcia Piotr Mastalerz
Projekt architekci Liliana Krzycka, Rafał Pieszko, Adam Baczewski (Menthol Architects)
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU