Skóra zdjęta z gontu
Oto materiał, którym można wykończyć zarówno dach, jak i elewacje, a do tego jest naturalny i piękny. Tradycyjny gont drewniany pokrywa ten dom od cokołu aż po komin.
Łupany gont modrzewiowy formą, a przede wszystkim naturalnym kolorem nawiązuje do lasu rosnącego obok domu. To stamtąd płynęły inspiracje dla architektury. Choć gont to tradycyjne pokrycie, wykończenie tym materiałem całych ścian jest rozwiązaniem niezbyt typowym. Wygląda zaskakująco, ale też niezwykle naturalnie. Dzięki niemu budynek przywodzi na myśl wyciosaną w kawałku drewna formę – nieobrobioną i surową. Poza tym pomysł jednolitego potraktowania wszystkich płaszczyzn trafia w aktualne poszukiwania mocnej, lapidarnej formy. To tłumaczy, dlaczego tradycyjnie wykończony dom wygląda tak nowocześnie i modnie.
Okładzina z elementów o niejednolitej barwie daje efekt żywej, fakturowanej powierzchni. Na elewacji widać wyraźne poziome pasy układanych warstwowo elementów. Materiał pięknie wygląda w słońcu, ponieważ mieni się różnymi odcieniami. Szorstka jak sierść powierzchnia obiecuje przyjemność dotyku.
Równie ważne są towarzyszące gontowi przeszklenia, które dodają budynkowi lekkości. Właśnie połączenie tradycyjnego gontu i nowoczesnych przeszkleń sprawia ...
W artykule znajdziesz:
- galerię zdjęć domu w całości pokrytego gontem drewnianym
- dokładny opis wykończenia zewnętrznego budynku
- wyjaśnienie architekta, jak się wykonuje elewacje z gontu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Tekst Agnieszka Kunicka
Zdjęcia Piotr Mastalerz