Rodem z gór

Agnieszka Kunicka
Agnieszka Kunicka

Piękne, naturalne materiały nadają domowi charakter sielskiej przystani i idealnie wkomponowują go w górski pejzaż.

Budynek łączy tradycję i nowoczesność – to współczesna architektura doskonale wpisująca się w tradycyjną zabudowę. Elewacje charakteryzują się różnorodnością faktur i kolorów. Znajdujemy tu drewno, imitację kamienia, elementy z blachy oraz duże powierzchnie szklane.

Drewna jest najwięcej; wykończono nim środkową część elewacji frontowej oraz tylne ściany bryły jakby zawieszonej nad stromym zboczem. Drewno cedru czerwonego dodaje ciepła prostej formie. Jego charakterystyczna barwa staje się znakiem rozpoznawczym domu.

Okładzina jest wykonana tradycyjnie, z desek układanych poziomo, łączonych na pióro i wpust. To, co jest dla niej szczególne, to drobne wymiary i gładka powierzchnia elementów; deszczułki są wąskie, mają szerokość około 6 cm. Dzięki temu powierzchnie ścian odznaczają się wyraźną regularną fakturą. Silny efekt światłocienia podkreśla wąskie, poziome podziały.

Rodem z gór

Główne elementy elewacji – kamień i drewno – są użyte także na ogrodzeniu, które stanowi harmonijne dopełnienie całej kompozycji

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • przykład ciekawej elewacji domu, na której spotykają się materiały tradycyjne i nowoczesne
  • zdjęcia i opis domu doskonale wpisującego się w górski krajobraz
  • komentarz projektanta
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Piękne elewacje Projekt Wojciech Jan Spyra, Spyra Architekci
Tekst Agnieszka Kunicka
Zdjęcia Andrzej Szandomirski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU