Rama z perspektywą
Skarpa z atrakcyjnym widokiem na zieloną okolicę stała się punktem wyjścia do projektu domu pod Poznaniem. Jednak realizacja śmiałej architektonicznej wizji Borysa Wrzeszcza i Mariusza Wrzeszcza wymagała niespotykanych w budownictwie jednorodzinnym rozwiązań konstrukcyjnych. (Projekt domu: Borys Wrzeszcz, Mariusz Wrzeszcz, Jarosław Bajer/Wrzeszcz Architekci Konstrukcja PPKŁ – Pracownia Projektowa Krzysztof Ławniczak, projekt wnętrz: Ewelina Jankowska/EV Architects Projekt krajobrazu Marzena Bąkowska/Barwy Ogrodów, Jerzy Kęcel/Agrobud)
Nietypowe ukształtowanie terenu często traktowane jest jako mankament działki. W tym przypadku jednak różnica poziomów wynosząca około 4 m stała się atutem. – Jak tylko zobaczyłem tę działkę, a nabyłem ją wiele lat temu, wiedziałem, że trzeba tę skarpę w jakiś sposób zagospodarować – mówi właściciel i dodaje, że już wtedy zrodził się pomysł, by dom posadowić na wzniesieniu w taki sposób, by główna przestrzeń mieszkalna była u góry.
Tę ideę na język projektu przełożyli Wrzeszcz Architekci. – Nie każdy inwestor chce czegoś tak oryginalnego, ale w rozmowach padło życzenie, by dom miał efekt WOW! Zdecydowaliśmy więc, że oprzemy bryłę budynku o to zbocze i wykorzystamy różnicę poziomów jako atut – mówi Borys Wrzeszcz, architekt.
Powstałą ostatecznie horyzontalną bryłę budynku porównuje do wyniesionego na wyższy poziom domu parterowego, którego podbudowę stanowi dolna kondygnacja, mieszcząca pokoje syna i gościnny, strefę ...
W artykule znajdziesz:
- Pasjionującą historię projektu i budowy domu na skarpie
- Plany domu
- Omówienie nietypowej konstrukcji budynku i zalet odwróconego układu funkcjonalnego
- Liczne zdjęcia realizacji - zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych